16u Tournament of Champions  
ALL UPDATES AND ALERTS WILL BE POSTED HERE
ANYONE CAUGHT WITH SEED IN THE DUGOUT WILL RESULT IN THE IMMEDIATE REMOVAL OF THE "HEAD COACH" FROM THE TOURNAMENT. This is obviously a major problem or we would not need to resort to such drastic measures to resolve.
Roselawn #1 is a grass field. All 16 other fields are turf.
WINNER
Cincy Flames
Details
Fields
Rules
Teams
Scoreboard
Leaderboard
Brackets
Tournament of Champions 16u
  Diamond Bracket (16 Teams)
  •  
  • #1 Top Tier North 3
  • 08/06
    10:00 am

    University of Cincinnati
  • #16 Top Tier South 2
  •  
  • #8 Baseball U PA - Guy 1
  • 08/06
    10:00 am

    Meinken Field
  • #9 Pittsburgh Spikes 2024 3
  •  
  • #4 Richmond Braves 3
  • 08/06
    10:00 am

    Wright State
  • #13 Baseball U Anthracite 1
  •  
  • #5 Cincy Flames 4
  • 08/06
    10:00 am

    Miami University
  • #12 5 Star Mid Atlantic Select Black 3
  •  
  • #3 Pittsburgh Spikes 0
  • 08/06
    8:00 am

    NKU
  • #14 Midwest Hitmen Black 7
  •  
  • #6 Longshots Baseball 5
  • 08/06
    10:00 am

    NKU
  • #11 South Oakland A's 0
  •  
  • #7 5 Star Performance DFW National 6
  • 08/06
    10:00 am

    Moeller
  • #10 Slammers - Quintana 7
  •  
  • #15 Slammers North 2
  • 08/06
    10:00 am

    Xavier University
  • #2 Gamers 3
  •  
  •  
  • #1 Top Tier North 4
  • 08/06
    2:30 pm

    Xavier University
  • #9 Pittsburgh Spikes 2024 1
  •  
  • #4 Richmond Braves 3
  • 08/06
    2:30 pm

    Miami University
  • #5 Cincy Flames 10
  •  
  • #14 Midwest Hitmen Black 5
  • 08/06
    2:30 pm

    University of Cincinnati
  • #6 Longshots Baseball 3
  •  
  • #10 Slammers - Quintana 2
  • 08/06
    2:30 pm

    Y'All
  • #2 Gamers 5
  •  
  •  
  • #1 Top Tier North 1
  • 08/07
    12:15 pm

    University of Cincinnati
  • #5 Cincy Flames 4
  •  
  • #14 Midwest Hitmen Black 1
  • 08/07
    10:00 am

    University of Cincinnati
  • #2 Gamers 9
  •  
  •  
  • #5 Cincy Flames 7
  • 08/07
    2:30 pm

    University of Cincinnati
  • #2 Gamers 4
  •  
  •  
  • #5 Cincy Flames
  •  
Tournament of Champions 16u
  Platinum Bracket (8 Teams)
  •  
  • #1 MN Icemen 4
  • 08/06
    12:15 pm

    Wright State
  • #8 Extreme Elite National 2
  •  
  • #4 US National Sunbelt 0
  • 08/06
    12:15 pm

    Moeller
  • #5 RISE Baseball Martin 18
  •  
  • #3 USA Prime West 3
  • 08/06
    12:15 pm

    Meinken Field
  • #6 Prospects Xposure 2
  •  
  • #7 T3 Warhawks 3
  • 08/06
    12:15 pm

    NKU
  • #2 Snyder Bucks - Higgins 4
  •  
  •  
  • #1 MN Icemen 1
  • 08/07
    12:15 pm

    Xavier University
  • #5 RISE Baseball Martin 2
  •  
  • #3 USA Prime West 3
  • 08/07
    10:00 am

    Xavier University
  • #2 Snyder Bucks - Higgins 7
  •  
  •  
  • #5 RISE Baseball Martin 3
  • 08/07
    2:30 pm

    Xavier University
  • #2 Snyder Bucks - Higgins 8
  •  
  •  
  • #2 Snyder Bucks - Higgins
  •  
Tournament of Champions 16u
  Gold Bracket (8 Teams)
  •  
  • #1 Northeast Pride Underclass Scout Team 11
  • 08/06
    4:45 pm

    Ross Park
  • #8 White Sox Elite Black 2
  •  
  • #4 New England Ruffnecks 1
  • 08/06
    4:45 pm

    West Chester Baseball Complex Field 1
  • #5 Body Armor Titans 6
  •  
  • #3 Extreme Elite Midwest 2
  • 08/06
    4:45 pm

    Bellevue Vet
  • #6 Ohio Elite Baseball - Byrne 1
  •  
  • #7 US Elite Mid Atlantic 2
  • 08/06
    4:45 pm

    West Chester Baseball Complex Field 4
  • #2 Nebraska Prospects Scout 14
  •  
  •  
  • #1 Northeast Pride Underclass Scout Team 2
  • 08/07
    12:15 pm

    NKU
  • #5 Body Armor Titans 3
  •  
  • #3 Extreme Elite Midwest 1
  • 08/07
    10:00 am

    NKU
  • #2 Nebraska Prospects Scout 9
  •  
  •  
  • #5 Body Armor Titans 1
  • 08/07
    2:30 pm

    NKU
  • #2 Nebraska Prospects Scout 0
  •  
  •  
  • #5 Body Armor Titans
  •  
Tournament of Champions 16u
  Silver Bracket (8 Teams)
  •  
  • #1 Neb Prospects Midwest Scout Blue 2
  • 08/06
    12:15 pm

    Ross Park
  • #8 South Oakland A's Lugar 3
  •  
  • #4 Team Colorado Braves 7
  • 08/06
    12:15 pm

    Bellevue Vet
  • #5 Regis Jesuit Raiders Black 8
  •  
  • #3 FTB Mid Atlantic - Herr 0
  • 08/06
    12:15 pm

    West Chester Baseball Complex Field 1
  • #6 Mid-Atlantic Red Sox (15u) 4
  •  
  • #7 Mid-Atlantic Red Sox 4
  • 08/06
    12:15 pm

    West Chester Baseball Complex Field 4
  • #2 Rhino Baseball - Darling 0
  •  
  •  
  • #8 South Oakland A's Lugar 1
  • 08/07
    12:15 pm

  • #5 Regis Jesuit Raiders Black 0
  •  
  • #6 Mid-Atlantic Red Sox (15u) 1
  • 08/07
    10:00 am

    Meinken Field
  • #7 Mid-Atlantic Red Sox 4
  •  
  •  
  • #8 South Oakland A's Lugar 0
  • 08/07
    12:15 pm

    Meinken Field
  • #7 Mid-Atlantic Red Sox 3
  •  
  •  
  • #7 Mid-Atlantic Red Sox
  •  
Tournament of Champions 16u
  Bronze Bracket (8 Teams)
  •  
  • #1 Team Francisco Notorious 9 2
  • 08/06
    2:30 pm

    Roselawn Park Field 2
  • #8 Team All American 1
  •  
  • #4 Force Elite 4
  • 08/06
    2:30 pm

    Roselawn Park Field 3
  • #5 SOA Scout Team (15u) 1
  •  
  • #3 New England Ruffnecks (15u) 3
  • 08/06
    2:30 pm

    Batavia High School
  • #6 Nebraska Prospects Midwest Scout 2
  •  
  • #7 Slammers Givens 3
  • 08/06
    2:30 pm

    Highlands High School
  • #2 US Elite Mid Atlantic West (15u) 0
  •  
  •  
  • #1 Team Francisco Notorious 9 6
  • 08/07
    12:15 pm

    Bellevue Vet
  • #4 Force Elite 3
  •  
  • #3 New England Ruffnecks (15u) 2
  • 08/07
    10:00 am

    Bellevue Vet
  • #7 Slammers Givens 1
  •  
  •  
  • #1 Team Francisco Notorious 9 5
  • 08/07
    2:30 pm

    Bellevue Vet
  • #3 New England Ruffnecks (15u) 6
  •  
  •  
  • #3 New England Ruffnecks
  •  
Tournament of Champions 16u
  Pewter Bracket (9 Teams)
  • #8 TCR Gold 0
  • 08/06
    8:00 am

    West Chester Baseball Complex Field 1
  • #9 Canes Illinois - DROPPED OUT 1
  •  
  •  
  • #1 5 Star Midwest - Gullett 1
  • 08/06
    10:00 am

    West Chester Baseball Complex Field 1
  • #9 Canes Illinois - DROPPED OUT 0
  •  
  • #4 Invaders Baseball 7
  • 08/06
    10:00 am

    Roselawn Park Field 2
  • #5 East Coast Lumberjacks 6
  •  
  • #3 Louisville Legends 5
  • 08/06
    10:00 am

    Roselawn Park Field 3
  • #6 US Elite Team PA - Twigg 4
  •  
  • #7 US Elite American 0
  • 08/06
    10:00 am

    West Chester Baseball Complex Field 4
  • #2 Slammers - Coyote 1
  •  
  •  
  • #1 5 Star Midwest - Gullett 10
  • 08/07
    12:15 pm

    Roselawn Park Field 3
  • #4 Invaders Baseball 9
  •  
  • #3 Louisville Legends 2
  • 08/07
    10:00 am

    Roselawn Park Field 3
  • #2 Slammers - Coyote 5
  •  
  •  
  • #1 5 Star Midwest - Gullett 3
  • 08/07
    2:30 pm

    Roselawn Park Field 3
  • #2 Slammers - Coyote 5
  •  
  •  
  • #2 Slammers - Coyote
  •